Тема.АНАТОЛІЙ ГРИГОРУК «ЯК
"ВИДОЇТИ" ХМАРУ?»
Мета: закріплювати навички виразного читання;
вчити викладати свої думки в логічній послідовності; збагачувати активний
словник школярів; розширювати їх світогляд; виховувати допитливість,
працелюбність.
Хід уроку
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ
II.МОВЛЕННЄВА
РОЗМИНКА
1.Додайте склад
або букви, утворіть нові слова!
Очі — (ов)очі;
рій — (об)рій; він — (дз)він; міль — (дж)міль; кіл — (со)кіл; так — (лі)так;
жир — жир(аф); крок — крок(одил); кит — кит(иця);
2.Читайте!
Помічайте!
Рано — нора; мило
— ломи; мара — рама; сосна — насос; банка — кабан; Марко — комар; товар —
варто; терка — катер; наказ — казна; наша — шана.
III.ПЕРЕВІРКА
ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1.
Гра
«Істинне. Хибне». Учитель зачитує
речення із тексту.
2.
Робота
в парах. Віднови послідовність речень.
Кішки, як домашні, так і дикі, - це мисливці.
Як цікаво спостерігати за кішками.
Адже якщо здобич завчасно відчує небезпеку – залишився голодним.
3.
Вибіркове читання.
Прочитайте, як умивається кішка.
Як умивається собака?
Чому кішки умиваються?
Як
полюють собаки і їхні дикі родичі?
IV.МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
1.Гра «Продовж
вірш», фізкультхвилинка
Дощ — як хлопчик
по стежині: Туп-(туп-туп).
Блискавиця б’є по
хмарі: Бу-(бу-бу).
І гуркоче грім у
небі: Го-(го-го).
Дзюркотить вода у
річці: Хлюп-(хлюп-хлюп).
Д. Мостовий
V.ПОВІДОМЛЕННЯ
ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1.—Відгадайте
загадку.
•Білосніжна вата
Пливе нижче хати,
А чим хата нижче,
То і дощик
ближче. (Хмара)
2.Вправа
«Мікрофон»
—А чи любите ви
дощ? Чому?
Про значення дощу
в нашому житті ми дізнаємося з оповідання А. Григорука «Як “видоїти” хмару?».
VІ.СПРИЙМАННЯ Й
УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
ОПРАЦЮВАННЯ
ОПОВІДАННЯ А. ГРИГОРУКА «ЯК "ВИДОЇТИ" ХМАРУ?» (с. 126)
1.Читання
оповідання учнями мовчки
—Прикладіть
пальчик до губ, нібито показуєте комусь «Тихо». Читайте оповідання мовчки, а
пальчик хай тримає губки, щоб вони не рухалися. Читаючи, поміркуйте, що у
тексті видалося вам складним, незрозумілим.
2.Словникова
робота
Читання «луною»
за вчителем слів: рясніший, посушливого, цілісінький, діждешся, вщухає,
націлюють, спеціальну, перетворюватись.
3.Читання
оповідання учнями «ланцюжком»
—Чому для
хлібороба дощ означає дуже багато?
—Прочитайте, як
змушують хмару пролитися на землю дощем?
4.Гра «Краплинка»
Читає той учень,
на парту якого впала краплинка
—Прочитайте
закличку, якою закликали дощ.
- Який вірш про
дощ ми вже знаємо , хто його написав?
5.Гра
«Розвідники»
— Скільки абзаців
у тексті? (5)
Прочитайте
найкоротші абзаци. По скільки в кожному з них речень? (По одному.)
— Знайдіть
найдовший абзац.
— Скільки в ньому
речень? (11) Прочитайте цей абзац.
6.Гра «Хвилі»
Обирається
ведучий, який задає «тон» і «темп» гри. Текст читається так, нібито хвиля
прибивається до берега і відходить від нього: тихо — голосніше — голосно —
тихіше — тихо — голосніше тощо.
Цікаво знати!
Людина може
залишитися під дощем абсолютно сухою, якщо перебуває у пустелі. Насправді дощі
в пустелі бувають, але про них неможливо дізнатися. Краплі просто не долітають
до землі, випаровуючись під впливом гарячого повітря.
VI.ПІДСУМОК УРОКУ
—
Що
нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
—
Послухайте
вірш Надії Красоткіної «Дощ».
Дощ танцює гопака
Це ж буває не щодня
І вщухать не хоче
.І не в кожну пору.
В нього спритність
он яка!От вже й хмари навмання
Та ще й грім
гуркоче,Полетіли вгору.
Як ударний
інструмент — Рештки вітер розігнав,
З музикою
танці!Хмари відступили.
Зафіксуй оцей
момент,Дощ своє відтанцював
Бо не буде
вранці. Сонце засвітило.
—
Пам’ятайте,
що в природи немає поганої погоди!
VII.ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ
Стисло
переказувати оповідання.