вівторок, 21 серпня 2018 р.


Перший урок у 4 класі.
Тема.  «Ми є діти українські, хлопці та дівчата,
             Рідний Край наш – Україна, красна та багата»
Мета: Розширити  і поглибити знання учнів про Україну, формувати почуття належності до своєї країни, до її історії та традицій;
Розвивати в учнів пам'ять, творчі здібності, критичне мислення та прагнення бути свідомим громадянином України, її патріотом;
Виховувати любов до рідного краю, прагнення своєю працею примножувати здобутки українського народу.
.
Обладнання: , вишитий рушник, гілочки червоної калини, картки для роботи в групах та командах , ручки, карта України, кольоровий папір, клей.
Форма проведення: урок- квест
Місце проведення: класна кімната.
Девіз уроку:                                                                                        Ми спитали журавля:
— Де найкращая земля?
Журавель відповідає:
— Краще рідної немає!
Платон Воронько
ХІД УРОКУ:
І. Вступна частина
 Пролетіло тепле літо,
В школу повернулись діти.
Відпочили всі нівроку!
Із новим навчальним роком!
2. Поздоровлення з Днем знань
- Дорогі діти! Ось і пролунав дзвоник, проголосивши початок нового навчального року. Я хочу всіх вас із цим привітати і бажаю  підкорити нові вершини знань, зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети.
3.Вправа «Обійми». Створення доброзичливої атмосфери.
Рада вас всіх бачити здоровими, веселими, щасливими. Хочу кожного з вас обійняти, бо дуже скучила. (Обійми)
4.Вправа «Привітання»
Продовжити речення «Привіт. Я скучила (-в) за вами, бо я …»

ІІ. Основна частина
1.     Вступна бесіда
Погляньте на дошку. Прочитайте вірш. Що ви прочитали? (Відповіді учнів.)
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
Так, це наша рідна Україна. Як називається цей вірш? (Акровірш) 
3.Врава.  «Шифрувальник»  (слайд)
- Про що буде йти мова на сьогоднішньому уроці, ви дізнаєтесь із зашифрованого  речення.
§  иМ є тиді ськіукраїн, пціхло ат чадівта,
нийРід Карй ашн – їнаУкра, снакра ат габата»

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
-         Як ви вважаєте, про що піде мова на уроці?
-         Як ви розумієте значення цього вислову? (Учні дають відповіді).
-         Це – наша Батьківщина, наша рідна земля, наша Вітчизна – і в житті немає палкішого, глибшого і священнішого почуття, як любов до неї.
-         Це святий обов’язок – любити країну, яка випоїла і вигодувала нас, як рідна мати.
-         Як і рідну матір ми не вибираємо, так і Батьківщину людина не обирає, але прикипає до неї всім серцем, як і до рідної неньки, проймається великою і світлою любов’ю на все своє життя. От і почнемо нашу дорогу до знань із найсвітлішого – з любові до рідного краю.

Любов – найвище в світі почуття,
Вона не має меж – безкрая.
З любові починається життя,
Вона усе найкраще починає.

-         А як ви ставитесь до своєї Батьківщини?
Вправа 1.Асоціативний кущ
-         Які почуття викликає у вас саме слово Україна?  Давайте  складемо  асоціативний кущ. (Відповіді дітей.)
                                                          
Радість               вірність                 гордість          бережливе ставлення

повага                                                                                                                                смуток
      
                                                                       Україна                                                      єдність
          любов
                                  впевненість             відвертість             щирість

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
-         Саме такими почуттями наділений патріот – людина, яка любить свою  Батьківщину, йде на подвиг за неї, віддана своєму народові.
-         Кожен народ любить свою Батьківщину, робить усе для процвітання своєї держави, для її слави, свободи, незалежності.
-         Запишіть до кожної букви слова патріот,  що саме і як слід робити людям  – патріотам, щоб рідна земля була квітучою і щасливою.
1  Робота  в групах
П – поважати  свій народ, мову, традиції.
А -  активність
Р  - розвивати
І – ініціативу проявляти
О – оберігати
Т – творити добро

ІV. Осмислення та усвідомлення матеріалу уроку
 Так, тема нашого уроку «Ми є діти українські, хлопці та дівчата,
Рідний Край наш – Україна,
 красна та багата. Але
у нас  незвичайний урок  - урок – квест. Виконуючи завдання квесту ми систематизуємо свої знання, ще раз переконаємось, яка чудова  і унікальна наша Батьківщина. 
1.Утворення груп. Зараз ви  об’єднаєтеся у 2 команди
     2.Вправа « Починаємо квест»
Продемонструють свої знання про Україну, вміння, кмітливість у вікторині. Привітаємо учасників вікторини.
Капітан першої команди – 
Команда “Калина”
“Без верби і калини –
Нема України!”
Хочуть бути всі здорові
У команді калиновій!»
Капітан другої команди – 
Команда “Козачата”
“Козацькому роду – нема переводу!”
Сильні, сміливі , кмітливі усі.
Ми переможемо в чесній боротьбі.
Що ж розпочинаймо! Наша гра буде складатися з геймів. За розв’язання кожного з них, ви будете отримувати  калинку. В кінці гри ми підрахуємо калинки і взнаємо, яка команда була кмітливішою. А ще на вас чекає сюрприз. Готові?
Гейм1. Пазли.  Карта України.
-Я пропоную вам із пазлів скласти карту України.
-         .
Гейм 2«Ми – патріоти!»
Завдання. Кожен патріот добре знає історію та традиції свого народу. Спробуємо свої сили та дамо відповіді на запитання вікторини.
1.  Без верби і калини … (нема України)
2.  Слово не горобець… (вилетить не спіймаєш)
3.  Птицю пізнати по пір’ю, а людину … (по мові)
4.  Ранні пташки росу п’ють … (а пізні сльози лють)
5.  Можеш вибирати друзів і дружину, вибрати не можна тільки… (Батьківщину)
6.  Праця годує, а… (лінь марнує)
7.  Гостре словечко … (коле сердечко)
8.  Хто рано встає …( тому й Бог дає)
9.     Всюди на світі добре,….(а вдома найкраще.)
10.            Людина без Вітчизни….( як соловей без пісні).
11.           Та земля мила, ….(де мати родила. )
12.           Вкраїна – мати,… (за неї треба головою стояти.)
Гейм 3«Квітка мрії»
(Командам замалювати назви квітів, що вплітають в український віночок.)
(Любисток, мальва, мак, безсмертник, ромашка, деревій, яблуня, троянда, волошки)

Гейм №3 «Ти мені, я тобі»
А зараз пропонуємо командам позмагатися у відгадуванні загадок. Кожна країна  світу обов’язково повинна мати свої символи. Вистраждавши, виборовши волю, Україна має тепер свої державні символи. Назвемо їх. (Члени команд по черзі загадують загадки один одному.)
1 команда «Калина»
Символічний знак, ключ до історії, роду, міста, держави.  (Герб)
2 команда « Козачата»
Грецьке слово, означає урочисту, похвальну пісню  на честь богів і героїв. (Гімн)
(Якщо в команд нічия, вчитель загадує загадки)
Наш стяг – пшениця у степах, під голубим склепінням неба. (Прапор)
Загадка від вчителя.
Гейм 4. Розгадати кросворд
ФІЗПАУЗА Танок (пісня Україна – це ти)
Гейм 5«Далі, далі, далі»
§  Командам необхідно дати якомога більше відповідей на поставлені запитання за 2 хвилини.
Запитання для 1-ї команди:
1.     Яку назву мала козацька держава, створена за Дніпровськими порогами? (Запорізька січ)
2.     Назвіть один із найдревніших знаків, який є малим гербом України? (Тризуб)
3.     Автор слів гімну України? (П. Чубинський)
4.     Як починається гімн України ( «Ще не вмерла України і слава, і воля»)
5.     Як називалась перша слов’янська держава? (Київська Русь)
6.     Як називається основний закон України? (Конституція)
Запитання для 2-ї команди.
1.     Як звали сестру Кия, Щека, Хорива? (Лебідь)
2.     Які кольори державного прапора України? (Синій, жовтий)
3.     Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці? (Гімн)
4.     Назва великого зібрання творів Т.Г. Шевченко? («Кобзар»)
5.     Назвіть композитора, який поклав вірші Чубинського на музику, що став гімном? (Вербицький)
6.     Що означає слово «козак»? (Вільна, незалежна людина)
Гейм 6. «Я стежками України»
-   Ваше завдання позначити маршрут подорожі Україною, що пролягає через міста, назви яких мають:
1 команда(  Львів - Рівне – Київ – Суми – Харків – Луганськ – Донецьк –Запоріжжя– Херсон - Полтава)
2 команда ( Львів - Чернівці – Ужгород – Тернопіль – Хмельницький – Житомир – Вінниця –– Черкаси – Одеса – Полтава )
Гейм 7. «Обереги рідної землі» З’єднайте опис предмета із його назвою.
Вишита сорочка  .                                                                                                 Верба.
Квіти, сплетені в коло, яким прикрашають голову .                                   Лелека.
Вишитий шматок тканини,для оздоблення житла.                                     Вінок.
Перелітній птах з червоними ногами.                                                            Вишиванка.
Кущова рослина з червоними кетягами.                                                        Писанка.
Розмальоване яйце.                                                                                             Рушник.
Дерево, гілки якого освячують перед Великоднем.                                   Калина.

ІІІ. Заключна частина
1.     Аплікація  « В моєму серці – Україна»
( З червоного паперу вирізаємо серце . В середину приклеюємо карту України. Діти облеюють карту маленькими серцями, на яких написано побажання нашій державі.)
2.     Вправа «Ми в об’єктиві»
Фото: руки учнів у вигляді серця.
3.Рефлексія
Чи було вам цікаво?
Що корисного й нового ви дізналися?
Чи стануть у пригоді здобуті знання? Як?
Ось і підійшов до завершення наш урок. Напевне, всі ви зрозуміли, на якій унікальній землі ми живемо. Ми переконалися, що про країну, де народилися і живемо, необхідно знати якомога більше. Її потрібно любити, шанувати, також поважати звичаї та традиції. А знання, отримані в школі, допоможуть нам принести користь Вітчизні в майбутньому.
-                     Отже, нехай палає і не згасає в наших серцях любов до України. Ви майбутнє України.
Любіть Україну, як сонце, любіть,
Як вітер, і трави, і води.
Красу її, вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
Всім серцем любіть Україну свою –
І вічно ми будемо з нею!
І на завершення - довгоочікуваний сюрприз.  На  нашій дошці  десь заховалося слово. Віднайдіть його. Що це за слово.  Коровай.  То пригостимося зараз смачним короваєм, щоб і навчальний рік  пройшов  в нас в доброму здоров’ї.

4.Вправа «Оплески співпраці»

Подякуємо один  одному за співпрацю на уроці оплесками.