неділя, 9 вересня 2018 р.

Урок з позакласного читання 4 клас. Диво навколо нас. Рудь Діана «Казка про Флору».


Урок з позакласного читання
4 клас
Тема. Диво навколо нас.  Рудь  Діана «Казка про Флору».
 Мета. Вчити переказувати прочитаний текст, знаходити головне в ньому, та складати план прочитаного; розвивати навички інтонаційного та виразного читання; виховувати любов до природи.
Обладнання. Проектор, презентація, картки з дидактичним матеріалом.
Хід уроку
І . Організаційний момент.
Дзвоник весело звучить, починаємо урок в цю мить.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
 Сьогодні на уроці ми познайомимося з казкою, яку написала для нас дівчинка Діана Рудь, а також прочитаємо легенди про рослини.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
-         Що таке казка?
-         Які бувають казки?
-         Яку будову має казка?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.     Слухання казки , презентація до неї.
-         Які почуття викликає у вас ця казка?
2.     Самостійне читання ( мовчки)
3.     Словникова робота
Крислаті, галас, пихаті, суперечка, бюджет, порозуміння.
4.Читання «Ланцюжком», бесіда по прочитаному.
- Які герої зустрічаються в казці?
- Коли  і де відбувалися події?
-  Які риси характеру притаманні Флорі, соснам, берізкам?
V .  Усвідомлення та систематизація знань.
1 .Вибіркове читання.
-         Почитайте , що сталося, коли Флора прийшла у сосновий бір.
-         Які події відбувалися у березовому гаї?
-         Як покарала Флора хвальків?
ІV. Фізкультхвилинка.
2. Поділ тексту на частини та складання плану.
План
1.Богиня Флора пішла до осіннього лісу.
 2. Лагідна горобина привітала Богиню.
3. Сосновий бір.
4. Суперечка сосен.
5. Дідусь Вітер та Берізки – красуні.
6. Покарання Соснам .
7. Подарунок для Берізок.
8. Закони Зеленого царства.
3. Переказ прочитаного.
VІІ.Рефлекція.
-         Яку казку ми читали?
-         Які головні герої?
-         Як перекладається слово «флора»?

Казка  про Флору
      Сонячного осіннього ранку богиня Флора прокинулася від солодких снів з гарним настроєм.
    – Який чудовий ранок! – подумала вона. – Сьогодні потрібно обійти свої володіння. Причепурившись, замріяна і привітна повелителька пішла до осіннього лісу. На прощальний бенкет з літом Природа одягла своє найкраще вбрання, милуючи зір казковими барвами. Відрадно й спокійно володарці в Зеленому царстві: тут скрізь був порядок і злагода. Кучеряві дуби піднялись у височінь і вели поважну розмову:
    – Уже пора на відпочинок, податки сплачено, тепер можна безтурботно спати. Лагідна горобина, привітавши богиню червоними гронами, відповіла крислатим велетням:
    – Я згодна з вами, старожили, ажде добре всім відомо, що сплачений податок рідний ліс зміцнить і збагатить.
      Задоволена Флора зазирнула в сосновий бір. Із Соснами-сестричками споконвік було порозуміння. Проте, зробивши перші кроки, богиня почула суперечку. Кожна Сосна вихвалялася перед іншою, хизувалася, що приховує прибутки і вводить в оману володарку Зеленого царства.
– Ось погляньте, мої віти – найпишніші, я витрачаю все на себе і податки не сплачую.
– А моє гілля – найзеленіше, мені гарно в лісі жить і кошти в бюджет не платить.
– Подивіться всі на мене, – говорить третя сестра, – найстрункіша і найкраща я. Що та Флора нам говорить?! Тільки й чуєш: податки – закон, їх потрібно платити, бо царство не зможе без платежів жити. Я не згодна з нею!
– Так, – підтримали її сестри і закричали: – Ми красуні лісові, всіх ошукуємо ми! Не будемо податки платити, не будемо Флорі служити.
       Почула цей галас володарка Рослинного царства і дуже засмутилася. У роздумах зайшла в березовий гай. Тендітні Берізки-красуні тихо гомоніли між собою, а їхні листочки ніжно пестив дідусь Вітер. Девізом їхнього життя були слова: Не ховать прибутки, з совістю дружити – І тоді заможно будуть усі жити!
– Легко і радісно мені з ними, ніколи не чути тут сварок, – подумала Флора.І вирішила богиня покарати хвальків-злочинців і нагородити скромних принцес Зеленого царства. Сказала вона пихатим Соснам:
– Ніколи ви не зміните своє вбрання, повік-віків носитимете одне плаття, а якщо ростимете вкупі, будете тягнути свої руки-гілля до ясного Сонечка, ловитимете кожний його промінчик, щоб продовжити своє життя. Запам’ятайте, щоб радісно й безтурботно жити, треба податки платити!  А Берізкам Флора подарувала золоте вбрання на осінній бал, весною вони мали ніжно-смарагдові сукні, сріблясто-зеленими були їхні шати влітку. Так богиня Рослинного царства відзначила сумлінних платників податків.
      Вечоріло. Флора поверталася в палац, наспівуючи веселу пісеньку:
Як бюджет наповнений, царство процвітає,і в моєму лісі радість скрізь буяє.
      З тих пір минуло багато часу, але і донині в Зеленому царстві закони Флори не змінилися.

Урок – квест з природознавства , 4 клас


Урок – квест з природознавства
4 клас
 Тема. Флора рідного краю.
Мета. Закріпити та розширити знання учнів про рослини  рідного краю; розвивати спостережливість, кмітливість, допитливість; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї. Зацікавити дітей, привити бажання вивчати природознавство.
 Обладнання. Проектор, презентація, картки із завданнями та схемою маршруту.

Хід уроку
І. Організацій ний момент
Продзвенів уже дзвінок,
 Починаємо урок.
Цей урок наш незвичайний,
Гамірний , швидкий , повчальний.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми  згадаємо наші знання про  рослини нашого краю, закріпимо їх за допомогою завдань, які ви будете виконувати під час уроку – квесту.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
-         Як ще називають рослинний світ? (флора)
-         До якої природи належать рослини? Доведіть свою думку. ( живої)
-         Які рослини рідного краю ви можете назвати?
-          На  які групи можна їх поділити? (трави, дерева, кущі)
-          Чим  вони відрізняються ?
-         За допомогою чого розмножуються рослини? Наведіть приклади.
ІV. Систематизація і узагальнення знань.
1.     Поділ на команди
Учні  ділиться на команди за кольором квітки, яку обрали .( Волошка, то ромашка)
2.     Обрання  отамана команди .
3.     Складання правил до проведення уроку – квесту.
а) бути  чемними;
б) не кричати;
в) дослухатися один до одного;
г) бути ввічливими.
 Після виконання кожного завдання команда отримує квітку одного із кольорів. Яка команда швидше збере квіти у віночок , тої і перемога. Крім того на вас чекаю сюрприз в кінці уроку…
4.     Складання сенкану до  назв команд.
5.     Відгадування загадок.
6.     Щоб отримати наступне завдання командам потрібно розгадати загадки.
( презентація із загадками та відповідями до них)
7.     Кросворд про лікарські рослини ( завдання знаходиться біля вічно - зеленого  дерева)
1. Дуже поширена невисока трава з округлими листками, що лікує порізи, нариви, запалення.
2. Дерево, росте близько від води, символ українського краєвиду.
3. Лісове дерево, добрий медонос, заготовляють квіти як лікарську сиро­вину.
4. Кущ, любить вологий ґрунт, квіти білі, ягоди червоні; лікують ягоди, ко­ра; символ краси і здоров’я.
5. Трава, поширена у садках як лікарська рослина, має сильний аро­мат, використовується для заварюван­ня чаю, діє заспокійливо.
6. Поширена трав’яниста рослина, квіти схожі на айстри, білі, з жовтою випуклою серединкою, запашні, за­варюються як чай, використову­ються при простудних захворю­ваннях.
7. Лісова трава, лис­точки великі, округло-видовжені, квіти білі, пахучі.
8. Лісова трав’яниста рослина, лис­точки дрібні, квіти жовто-золотисті, зірко - подібні, лікує 99 хвороб.
9. Кущ з рожевими квітами, ягоди червоні, вони й використовуються; стебло з колючками.
10. Кущ, квіти білі, невеличкі, ягоди червоні, запашні, використовуються сушені або як варення при простуді.
8.     Розподіли   назви рослин за групами. ( завдання біля королеви квітів)
Кульбаба, тополя, смородина, конюшина, шипшина, волошка, дуб, береза, калина.
Дерева
Кущі
Трави










9.     Підкресли назви листяних дерев. (завдання на стовбурі дерева, яке має плоди в дерев’яній сорочці)
Дуб, сосна,  липа, вільха,  ялівець, береза, калина, кедр, бук.

10.                      Виконай композицію із  природних матеріалів ( гарбуз, квіти, листя) Допомога вчителя при розрізанні гарбуза. Дай назву своїй композиції. (завдання на траві, біля плоту та рівчака)
11.                       Намалюй листя клена, дуба,  каштана, гілочку калина та смородини, виріж їх.(  щоб виконати це завдання потрібно пройти естафету ) 

12.                      Із отриманих квіточок та вирізаних листочків та гілочок склади віночок. (в класі)
V.   Підведення  підсумків  квесту.
- Які завдання вам сподобались?
- Які завдання  далися вам найважче?
А тепер обіцяний сюрприз.  Щоб ми не думали, а Матінка Природа багата дуже дивовижними рослинами і зараз ми з декількома познайомимося. (Презентація  « Флора Землі…»)
І на завершення уроку, хочу вам прочитати вірш.
Краса природи — справжнє диво
Краса природи — справжнє диво.
Все неповторне і живе.
Де не поглянь, скрізь так красиво:
По небу сонечко пливе,
Навколо височіють гори,
Між горами дзюрчить вода.
А ліс зелений, наче море,
І всюди казка ожива!
(Надія Красоткіна)