Урок1
Тема. Мова – найважливіший засіб людського спілкування. Рідна
мова і споріднені мови. Українська мова – державна мова України.
Мета:розширити уявлення учнів про мову як
засіб людського спілкування; про
спорідненість мови з іншими мовами, розвивати мовлення учнів, збагачувати їх
словниковий запас;розвивати навички каліграфічного письма,списування.
Виховувати повагу до рідної мови
Хід уроку
1.Організаційний момент
Учитель посміхається —
Урок наш починається!
Будемо мову ми рідну вивчати
Залюбки і повсякчас.
Тож рівненько всі сідаймо,
Працювати починаймо!
2.актуалізація опорних знань
1..Робота за картками
I рівень.
Доповни речення словами, що відрізняються одним звуком. Запиши речення.
У полі росте….
У річці живе….
У миші є….
У берези біла….
На дереві зламана….
На дубі стрибала….
Слова для довідок:
гілка, білка, нора, кора, мак,рак.
II рівень.
До слів першого рядка добери слова з другого рядка і запиши
словосполучення. З одним із словосполучень склади речення.
прудка пісня
солодкий осінь
золота
білочка
весела чай
III рівень.
Із слів кожного рядка склади і запиши речення, підкресли слова, в яких
звуків більше, ніж букв.
1. Люблю, парку, гуляти, по, я.
2. Вирій, відлітають, у, восени, птахи.
3. Є, річок, в, багато, Україні
2.Каліграфічна хвилинка
Мм мо м од
мова мовлення народ
Як нема без зірок небозводу,
Як блакиті без сонця нема,
Так і мови нема без народу,
- Слово небозводу поділіть на склади для переносу.
-
Порівняйте кількість звуків і букв у слові сонця .
-
Зробіть звуко-буквенний аналіз слова
зірок.
III. Повідомлення теми й мети уроку
1.
— Сьогодні на уроці ми починаємо працювати над вивченням
невеликої, але дуже важливої теми «Мова і мовлення». Зараз же ми спробуємо збагатити свою мовну скарбничку новими
знаннями й уміннями, бо життя людини без мови неможливе. Рідну мову потрібно не
лише любити, а й берегти, вивчати, знати.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового
матеріалу
1.Вступна бесіда.
— Навіщо людям потрібна мова?
— Уявіть, що могло б статися, якби мови не стало?
— Ось послухайте казку.
2.Лінгвістична казка М. Кальчук «Як зайчик навчився говорити».
Жило собі зайченя. Ні з ким воно не розмовляло, тому що майже зовсім не
знало слів. Стало сумно йому. Вирішило зайченя: «Подарую товаришу улюблену
іграшку, а він нехай мені віддасть свої слова». Дивиться, аж тут біжить мишеня.
Став просити зайчик у нього: «Я тобі подарую свою улюблену іграшку, а ти
віддай мені всі слова, які ти знаєш». Мишеня, навіть не задумуючись,
погодилось. Обмінялись вони бажаним. Мишеня обійняло іграшку, а зайченя раптом
заговорило: «Дякую тобі, Мишко. До побачення. Щасливої тобі дороги». Мишеня все
мовчало, лише обіймало іграшку. «Ой,— подумало зайченя,— а мишеня і не може
мені сказати спасибі. Мені вже жаль його». Неподалік стояв журавлик і все це
бачив. Тому він звернувся до зайчика: «Бачиш, що ти накоїв. А міг би піти у
лісову школу і навчитись цих слів сам. Нехай мишеня теж говорило б».«Спасибі
тобі, журавлику, за пораду. Я зараз так і зроблю»,— відповів зайчик.
Побіг він до мишеняти і розказав, що йому приємно знати і промовляти
українські слова, але він хоче, щоб і мишеня їх говорило, тому повертає всі
слова йому і дарує іграшку. А сам зайчик піде у лісову школу навчатись
українських слів.
— Чому зайчик вирішив вивчати мову?
— Про що не подумало мишеня?
3..Фронтальна бесіда
— Пригадайте, що ми вже знаємо про мову. Для чого людям потрібна мова?
— У який спосіб можна розповісти про щось одне одному?
— Як ви розумієте вислів: «Мова — найважливіший засіб людського
спілкування»?
— Чому людям доводиться говорити між собою?
— Як мова допомагає у навчанні і праці?
— Чи вміють розмовляти між собою тварини?
4..Бесіда.
-З чого складається наша мова?
- Що таке мовлення? (Це діяльність людини, застосування
мови для спілкування, для передання своїх думок, почуттів.)
- Мови бувають різні: українська, англійська, німецька та
ін.
- Які мови є спорідненими до української мови?
(Російська, білоруська).
- Українська мова — національна мова українського народу,
вона об’єднує всіх українців незалежно від того, де вони живуть. Вона є
державною мовою України. Держава забезпечує її всебічний розвиток в усіх сферах
суспільного життя на всій території України. Українською мовою видають
підручники, цікаві книжки, газети, журнали. Українська мова звучить по радіо і
телебаченню, у театрах, кіно, її вивчають у школі.
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення і
систематизація знань
1.Робота з підручником.
Прочитайте прислів’я . Як ви його розумієте?
Запишіть прислів’я у зошит.
2.Робота над завданнями вправи 188.
3.Вправа 189.
Яка мова є державною мовою. Запишіть останнє речення із вправи.
4.Робота в групах
Вправа 190
І група – 1речення
ІІ група – 2речення
ІІІ група – 3речення
ІV група – 4речення
VІ Підсумок уроку
- Яку тему ми почали вивчати?
- Що таке мова?( Це засіб людського спілкування.)
- Де застосовують знання про мову? (У мовленні під час спілкування, для передання думок, почуттів.)
- Яка мова є державною мовою України?
- Як потрібно ставитись до рідної мови?
V Домашнє завдання
Гра «Відгадай слово»
Перша буква стоїть в алфавіті перед буквою «єн», друга і четверта — між
буквами «ен» і «пе». Третя буква — після «ка». П’ята — перед буквою є. Шоста —
між «ха» і «че». Сьома — після букви и. (Молодці).
Урок 2
Тема. Усне і писемне мовлення. Культура мовлення
Мета: дати учням уявлення про усне і писемне мовлення, вдосконалювати вміння дотримуватися правил усного і писемного мовлення; розвивати писемне мовлення, самостійність, словниковий запас учнів;виховувати в учнів увагу і інтерес до власного мовлення та мовлення навколишніх, старанність, наполегливість.
Хід уроку
I. Організаційний етап
Нумо, дітки, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок!
ІІ.Контроль знань учнів.
- Який розділ ми почали вивчати на минулому уроці? (усні відповіді)
- Яка у нас державна мова?
- Які мови є близькими до нашої, української?
Хвилинка каліграфії.
- Запишіть правильно з’єднання букв куль тура
- Яке слово можна скласти із цих з’єднань? Запишіть його.
Словниковий диктант
Сім’я, соловейко, солов’ї, пір’я, Мар’яна , б’ють .
- Яке правило ми повторили, записуючи цей диктант?
- Яке слово зайве?
- Зробіть звуко-буквенний аналіз слова сім'я.
II. Повідомлення теми уроку
— Найважливішим засобом спілкування між людьми є мова. Здійснюється воно за допомогою мовлення. Сьогодні ми поговоримо про усне і писемне мовлення, про культуру спілкування.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда
- Ми усі користуємося мовленням: говоримо читаємо , слухаємо, пишемо.
- Чи усі ці діє належать до одного виду мовлення?
Робота над таблицею
2. Робота з підручником. (с. 72-74)
а) Робота над правилом
Діти, відкрийте підручник на сторінці 72, прочитайте правило.
- Тож яким мовленням ми користуємося для спілкування?
- Яким мовленням ми користуємося при письмі?
б) Вправа 192
- Розгляньте малюнок і розкажіть, де заховалися лісові тварини. Хто взимку засинає, а хто – одягає теплу шубку?
- Назвіть тварин, назви яких відповідають позначеним звуковим моделям. (їжак, лисиця, білка)
- Яким мовленням ви користувалися під час виконання вправи?
в)Робота в зошиті.
Запис в зошиті. (Білка, дятел, ведмідь, заєць, їжак).
- Підкресліть букви, що мають по два звуки.
- Знайдіть слово, у якому букв більше ніж звуків.
Фізкультхвилинка.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
— Свої думки люди найчастіше передають одне одному в усній формі, тобто за допомогою усного мовлення. Усне мовлення має бути зрозумілим для всіх, хто його слухає. чим більше ти знаєш, тим багатше твоє мовлення, бо у твоєму запасі багато слів, за допомогою яких можеш легко висловити свою думку. чітко вимовляй слова, дотримуйся правильної інтонації. Не вживай грубі слова — це некультурно. Не кажи слів, значення яких ти не розумієш.
а)Робота з підручником. (с. 73 впр. 193)
Учні читають і виконують завдання.
- Яким мовленням ви користувалися при виконанні вправи?
— Усе написане або надруковане — це писемне мовлення. Володіти писемним мовленням означає правильно, каліграфічно і без помилок оформляти свої або чиїсь думки на письмі.
- Ще раз про основні вимоги до писемного мовлення прочитайте у підручнику на ст.193.
V.Закріплення знань.
а) Вправа 194 (усно)
б)Робота в зошиті (вправа 195, 1 завдання)
в) Робота з підручником. (с. 74 вправа 196)
- До якої казки малюнок?
- Чому дід з бабою плачуть?
- Підпишіть малюнок словами з казки.
VI. Підсумок уроку.
- Що цікавого ви дізналися на уроці?
- Чи корисно нам з вами це знати?
- Яким є мовлення?
— Хто володіє усним мовленням? (Той, хто вміє говорити, хто знає мову.)
— Яке значення для людини має писемне мовлення? (писемне мовлення допомагає людині пізнати далеке минуле, зберегти і передати свої знання майбутнім поколінням.)
8 Гра «Закінчи речення»
Коли говориш — не... (горлань).
Слів поганих — не... (вживай).
На всі боки — не... (крутись).
У вічі співрозмовнику... (дивись).
Говори спокійно, чемно,
Спілкуватись тоді буде дуже... (приємно).
VII. Домашнє завдання
-Сьогодні ви були надзвичайні і домашнє завдання я приготувала для вас також не звичайне.
На вибір: ст. 74 впр.197 ( 1 або 2 завдання)
Урок3
Тема. Сила голосу і
швидкість мовлення. Практичне ознайомлення зі словами звертаннями
Мета.
дати учням уявлення про залежність
сили голосу і швидкості мовлення від мовленнєвої ситуації; розвивати вміння
користуватися у своєму мовленні словами-звертаннями; володіти у процесі читання
монологічних і діалогічних текстів силою голосу і темпом мовлення, наближеним
до природного говоріння і спілкування; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірте чи все потрібне ви приготували до уроку.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с 74, вправа 197)
— Назвіть пропущені букви в словах слон, лисиця, ведмідь.
— Усно опишіть лисицю.
— Прочитайте записані слова за алфавітом. (Виразно, ґанок, дитина,
завдання, олень, читання, шофер)
2. Гра «Знавці мови»
Короткі, швидкі відповіді на запитання.
— Яке мовлення — усне чи писемне — з'явилося раніше? (Усне)
— Що спонукало людей до створення мови? (Бажання розуміти одне
одного.)
— Якими знаками ми користуємося, щоб записувати слова? (Буквами)
— А для чого нам потрібна мова?
— Які мови є спорідненими до української мови?
— Як потрібно ставитися до своєї мови?
— Хто володіє усним мовленням? (Той, хто вміє говорити, хто знає
мову.)
— Яке значення для людини має писемне мовлення?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми будемо вивчати такі поняття, як сила і швидкість
мовлення.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Розв'язування проблемної ситуації
«Від чого
залежить сила нашого голосу?»
Слухання колискової пісні «Котику сіренький» (діти підспівують).
— Як ви співали колискову пісню? Чому?
— А як ви будете розмовляти в музеї, в церкві? Обґрунтуйте свої відповіді.
— Чи завжди ви говорите тихо?
— Інколи вам хочеться покричати. Де ви можете це зробити? (На стадіоні.)
— Отже, ми розв'язали проблему. Сила голосу залежить від мовленнєвої
ситуації.
2. Робота за підручником (с. 74-76)
Вправа 199
— Розгляньте малюнки. Де знаходяться діти на першому малюнку? (У
бібліотеці.)
— Як можна спілкуватися у бібліотеці? (Пошепки)
— Що зображено на другому малюнку?
— А як потрібно відповідати на уроці? (На уроці потрібно відповідати
звичайним голосом.) — Складіть і запишіть речення про те, що зображено на
першому та другому малюнку.
Діти зачитують записані речення
Вправа 198
— Прочитайте скоромовку в різному темпі.
— Який звук найчастіше повторюється в скоромовці? ([з])
— Які різні приголосні звуки вимовляємо у словах заліз і злізь?
— Побудуйте звукові моделі перших двох слів і порівняйте їх.
3. Фізкультхвилинка
Вправи для очей
4.Так ми говоримо!
— Поясніть, коли так говорять: «Строчить, як з кулемета», «Треба
тягти за язик»?
Спишіть приказки.
Вправа 200
Зверніть увагу, що у кожному уривку
є звертання ( Фіночки, котика)
- Як їх виділено на письмі?
- А в усному мовленні?
V. ЗАКРІПЛЕННЯ
ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Словниковий диктант із завданням
Записати слова, перетворивши їх у звертання.
Мама, тато, братик, сестричка,
Мар’яна , книжка.
VI. Підбиття
підсумків.
— Від чого залежить сила голосу і швидкість мовлення?
— Як треба розмовляти в автобусі, на стадіоні?
— За допомогою яких знаків на письмі виділяються слова-звертання?
Гра «Упіймай помилку»
— Виправте помилки.
Степанко (у) прочитай, будь ласка, вірш.
Ольга (о) Михайлівна (о), дозвольте зайти до класу.
Україна (о)!Ми твої діти...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 76, вправа 201.
— Вдома побудьте вчителями, продиктуйте диктант своїм рідним.
Перевірте їх помилки за підручником.
— Поміняйтеся ролями. Попросіть когось із рідних, щоб вам
продиктували цей текст.
Урок4
Тема. Слова ввічливості
Мета. навчати
школярів уживати слова та вислови ввічливості в різних мовленнєвих ситуаціях;
формувати культуру мовлення; виховувати загальну культуру.
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ
Привітаймося хутчіш.
Будемо чемно працювати ,
нові знання добувати.
II.
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (с. 76, вправа 201)
— Прочитайте записані
речення.
— Як називається столиця
України?
— Яка головна вулиця міста?
— Що ви знаєте про Київ?
— Назвіть кількість букв,
звуків у цьому слові.
— Що ви помітили? (Букв —
4, а звуків — 5.)
— Чому звуків більше, ніж
букв?
III.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Списування
— Запишіть речення.
Підкресліть у них слова-звертання.
Україно! Всім серцем тебе я
кохаю.
2. Словникова
робота
— Яким словом можна
замінити слово Україна"! (Батьківщина)
— Що таке Батьківщина?
Знаєш
ти, що таке Батьківщина?
Батьківщина
— це ліс осінній,
Це
домівка твоя і школа,
І
гаряче сонячне коло.
Батьківщина
— це труд і свято.
Батьківщина
— це мама і тато.
Це твої
иайщиріші друзі
І
бджола у веснянім лузі.
Батьківщина
— це рідна мова.
Недотримане
чесне слово.
А.
Костецький
3. Каліграфічна
хвилинка
Вв Вб вб ве ов ву ва ввічливість
IV.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
— Усі слова в українській
мові цікаві, потрібні. Та є серед них «чарівні» — ті, які мають магічну силу.
— Хто здогадався, що це за
слова?
— Скажіть, будь ласка, а
якими словами вітаються один з одним українці?
Учні записують на дошці свої
висловлювання .
— Добрий день! Добрий вечір! Добрий
ранок! Доброго здоров'я! Здоровенькі були! Здрастуйте! Привіт!
— Як називаються такі
слова? (Ввічливі)
V.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми
будемо вчитися вживати слова ввічливості в різних мовленнєвих ситуаціях.
VI.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за
підручником (с. 76-77)
Вправо 202
— Прочитайте текст.
— Про який давній звичай
українського народу розповів письменник?
— Які слова, близькі за
значенням, можна дібрати до слова чудесний? (Чудовий, розкішний, прекрасний,
незрівнянний, шикарний.)
— Спишіть останнє речення.
— Як ви розумієте вислів
знаменує собою? {Означає, являє)
— Поділіть виділені слова
на склади для переносу.
Вправа 203 (робота в групах)
— Прочитайте подані слова.
Запам'ятайте їх.
— Запишіть ці слова в
зошити.
1-ша група записує слова привітання.
2-га група записує слова прощання.
З-тя група записує слова
прохання.
Цікаво
знати. Запам'ятай!
Треба
говорити: «Дякую вам», а не «Дякую вас», «Пробачте мені», а не «Пробачте мене».
2. фізкультхвилинка
Промовляння слів ввічливості із
рухами
VII.
ЗАКРІПЛЕННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Творча вправа
(робота в групах)
Знайдіть слова ввічливості,
підкресліть їх.
З
добрим ранком всіх вітаю,
Як
іду із хати.
І
кажу всім «на добраніч»,
Як
лягаю спати.
І
«спасибі», й «дуже прошу»,
«Вдячна
вам», «будь ласка!»
Словом
радість всім приношу.
Світ
стає, як казка!
•
Всім привіт!, «Іди здорова!»,
«Дякую
красненько!» —
Ось
така чарівна мова
Радує
серденько.
«До
побачення вам, люди»,
«Будьте
всі здорові!» —
Ці
слова чарівні всюди
Ви
вживайте в мові.
Діти зачитують підкресленні слова
2. Розвиток
діалогічного мовлення (робота в парах)
— Уявіть, що вас не було у
школі і ви хочете взнати домашнє завдання по телефону.
Привіт, доброго дня, будь ласка, дякую,
прошу, до зустрічі.
VIII. Підбиття
підсумків.
— Про які нові слова ви
почули сьогодні на уроці?
— Які ввічливі слова ви
запам'ятали?
— Як почуває себе людина,
до якої звертаються ввічливо?
IX.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 77,вправа 204.
Урок 5
Урок розвитку
зв’язного мовлення
2клас
Тема: Слова
ввічливості
Мета:
розвивати вміння гарно і правильно висловлювати свої думки; формувати потребу
вживати ввічливі слова у мовленні; вдосконалювати навички каліграфічного
письма; формувати вміння працювати самостійно, в парах, в групах; розширювати
словниковий запас, розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, спостережливість,
увагу, фонематичний слух, виховувати шанобливе ставлення до оточуючих,
чемність, доброзичливість, щирість.
Словник: увічливі
мовні звороти (доброго ранку, доброго дня, доброго вечора, здрастуйте, до
побачення, будьте здорові, пробачте, дякую, спасибі, будь ласка, дозвольте
потурбувати, смачного, на добраніч, радий вас бачити, приємно зустрітися, хай
вам щастить, щасливої дороги, мої вам вітання тощо).
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
І Організаційний
момент
- Привітання
Усміхнися всім
навколо:
Небу, сонцю,
квітам, людям,
І тоді обов’язково
День тобі веселим
буде!
- Створення емоційного настрою
Діти, розгляньте
малюнок. Людина без усмішки – це струни без скрипки, це море без чайки, це дім
без господині. Усміхніться до себе та однокласників, щоб сьогоднішній день у
вас пройшов радісно і успішно. А хороший початок сьогоднішньому дню це - посмішка,
як на малюнку.
Давайте усмішки
всім дарувати:
Татові, мамі,
сестричці і брату.
Хай радість злітає
у небо, як птах,
І ввічливість сяє у
нас на устах.
ІІ Мотивація
навчальної діяльності
— Колись давно в
одній країні було зачароване місто.
На великому аркуші паперу малюнок — вулиця Сумного міста
— У цьому місті не
світило сонечко, не цвіли квіти. Діти не сміялися, не співали пісень, а часто
сварилися і плакали. Люди не говорили одне одному добрих, лагідних слів. Але
одного разу на повітряній кулі прилетів чарівник, який знав чарівні слова, він
усім їх казав. І від цих слів усе навколо змінилося.
Змінюю «сумні»
малюнки на «веселі»
III. Повідомлення
теми й очікуваних результатів навчальної діяльності учнів
-На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися правильно
вживати в своїй мові красиві, чарівні слова – слова ввічливості
-Які чарівні слова ви знаєте?
Вправа «Очікування»
- Продовжіть фразу: «Цей
урок навчить мене...»
IV Актуалізація
опорних знань
- Робота з висловами
- Поясніть вислів Сократа :
Заговори,
щоб я тебе побачив. (Сократ)
2.
Каліграфічна
хвилинка. Запишіть вислів Сервантеса:
Ніщо не дістається
нам так дешево і не цінується так дорого, як увічливість. (М.
Сервантес)
3.
Гра «Словник чемної
дитини».
- Назвіть слова вітання
(побажання, прощання).
- Ви прийшли до школи. Яке
перше слово повинні сказати?
- Ви йшли коридором і
випадково когось штовхнули. Що необхідно сказати?
- Вам потрібна допомога. Яке
слово слід пам’ятати, щоб людина, до якої ви звернулися, допомогла вам із
задоволенням?
- Які слова необхідно казати,
коли йдете спати?
- Сім’я сідає до столу
обідати. Які слова ви скажете всім?
- Ви були в гостях і вже
повертаєтеся додому. Що слід сказати?
- Встав пропущене слово
Розтопить серце
всякого
Сердечне слово
…(Дякую).
Якщо їсти вже не
силах, то
Мамі скажемо…
(спасибі).
Зеленіє навіть пень
Коли кажуть
…(Добрий день)
Коли згасає сонце і
зоря ляга на плечі-
Серед знайомих
голосів ми чуєм …(Добрий вечір)
Щоб зустрітись
знову в годину призначену,
Кажу щиро я всім
…«До побачення»
ІV Опрацювання
матеріалу
- Робота над оповіданням
Василя Сухомлинського «Скажи людині «Доброго дня»
а) Читання оповідання.
Лісовою стежинкою
ідуть батько і маленький син. Довкола тиша, тільки чути, як десь далеко
вистукує дятел та струмочок дзюркотить у лісовій гущавині.
Аж тут син побачив,
що назустріч їм іде бабуся.
- Тату, куди бабуся
йде? - питає син.
- Зустрічати або
проводжати, - каже батько й усміхається. - Ось як ми зустрінемося з бабусею, ти
й скажеш: "Доброго дня, бабусю!"
- Навіщо ж казати
ці слова? - дивується син. - Ми ж її не знаємо.
-А ось
зустрінемось, скажемо бабусі ці слова, тоді й побачиш, навіщо.
Ось
і бабуся.
- Доброго дня,
бабусю! - каже син.
- Доброго дня, -
каже батько.
- Доброго вам
здоров'я, - відповідає бабуся І усміхається.
І хлопчик побачив:
усе довкола змінилось. Сонце засяяло яскравіше. Верховіттям дерев пробіг
легенький вітерець, і листя заграло, затремтіло. У кущах заспівали пташки -
раніше їх і не чути було.
На душі в хлопчика
стало легко.
- Чому це воно так? - питається син.
-
Бо ми побажали людині доброго дня.
б)Бесіда за оповіданням.
- Про кого розповідалося в
оповіданні? (Батька, хлопчика, бабусю)
- Хто йшов назустріч? (Бабуся)
- Що сказав батько
бабусі? (Доброго дня)
- Що сказав хлопчик бабусі?
(Доброго дня)
- Що відповіла бабуся?
(Доброго вам здоров'я).
- Чи змінилося все навколо?
Як?
- Чи потрібно говорити «Доброго
дня ”?
- Для чого це потрібно?
- Чи ви говорите своїм рідним
ці слова?
- Як ми вітаємось зі старшими?
- А як з однолітками?
У нашого народу
стало звичаєм вітати одне одного цим добрим, теплим побажанням. А ще кажуть
Доброго здоров`я, Здоровенькі були, Мої шанування вам. А ще ввічливі
слова називаються чарівними. Люди, які їх постійно вживають, називаються
ввічливими, чемними.
2.
Складання і
записування речення із слів.
гарний всім Чемна бо людина вона втіху приємна,та
настрій. приносить
Чемна людина всім
приємна, бо вона приносить втіху та гарний настрій.
Фізкультхвилинка
Діти танцюють під мелодію пісні «Усмішка»
3.
Перегляд мультфільму
« Чого в лісі не буває»
4.
Обговорення .
- Яку помилку у
своєму спілкуванні допустив зайчик?
- Що поганого
робила рибка?
- Як вона образила
їжачка?
- Чого вчить
нас цей мультфільм?
- Робота над прислів’ями. ( Робота в парах)
Складіть
прислів’я. Поясніть їхній зміст.
- Тепле слово за цукор і мед.
- Доброму слову ранить сердечко.
- Добре слово краще ціни немає.
- Гостре словечко і мороз зігріє.
V Закріплення
вивченого матеріалу
- Складання діалогів.
Робота в парах
- Уявіть зустріч Рибки і
їжачка через кілька днів. Якою була б їхня розмова. Складіть діалог.
2.
Загадки ( відгадки записують в зошит)
Учні йдуть щоранку
в школу.
Дзвонить дзвоник:
«Дзень – дзелень»
Учні вчителя стрічають
І говорять…..добрий
день.
Вранці вас послала
мама
До сусідки тьоті
Тані.
Вийде тітонька на
ганок.
Ми їй скажем….добрий
ранок.
Допоміг тобі
товариш –
Поспіши з подякою.
Не забудь йому
сказати
Гарне слово….дякую.
Коля наш образив
Таню.
Чути схлипування,
плач.
Що сказати треба
Колі?
Люба Танечко, ….пробач.
Як задачу вирішити
Дуже-дуже важко.
Тут сказати треба
другу:
Поможи,…будь
ласка.
VI Підсумок уроку
Сподіваюся, ви
зрозуміли сьогодні, чому потрібно бути ввічливими й добрими і як такими стати.
Закінчити наш урок я хочу рядками вірша В. Гринька .
РІДНА МОВА
Сію дитині в
серденьку ласку.
Сійся-родися,
ніжне «будь ласка»,
Вдячне
«спасибі», «вибач» тремтливе, —
Слово у
серці — як зернятко в ниві.
«Доброго
ранку!», «світлої днини!» —
Щедро даруй
ти людям, дитино!
Мова
барвиста, мова багата,
Рідна і
тепла, як батьківська хата.
Засіваю дітей «зернятками»
на яких написані чарівні слова.