вівторок, 7 лютого 2017 р.

Українська мова 2клас.Слова, що означають назви предметів.

Тема: Слова, що означають назви предметів.
Мета: Вчити розпізнавати поняття «предмет» і «слово» як його
назву; формувати вміння ставити питання до слів, що означають
назви конкретних предметів та істот; розвивати мовлення учнів;
виховувати акуратність.
Обладнання: підручник, картки, сигнальні кружечки.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок,
Попрацюємо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім другім класі
Діти просто молодці!
ІІ. Узагальнення знань про речення.
1.Гра «Запитання – відповідь»
- Що виражає речення?
- Як пишуться слова в речення?
- Які бувають речення за метою висловлювання?
- Які бувають речення за інтонацією?
2.Робота в парах.
а)Підкресли головні слова в реченні.
У лісі кує зозуля. Весело щебече соловейко.
б)Встанови зв'язок слів у реченні.
Мирно воркують лагідні горлиці.
Горлиці( що роблять?)   _____________
Воркують (хто?)_____________________
Горлиці ( які?)________________
Воркують (як?)_____________________
ІІІ Каліграфічна хвилинка
Пишемо гарнесенько, пишемо рівнесенько,
Щоб дивились залюбки – тато, мама, я і вчителька моя.
Дд, Сс, Рр, Тт, Оо, Ее.
ІV. Актуалізація опорних знань
У 2 класі  уроки з української мови ми почали з теми «Текст».
Що називаємо текстом?
З чого складається текст?
Дальше у нас була тема «Речення»
Що виражає речення?
З чого складається речення?
V. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні ми розпочинаємо вивчення великої теми «Слово». Давайте і поринемо у світ слова.
VІ. Вивчення нової теми.
1. Дидактична казка.
Це було дуже давно, ще в глибокій давнині. Людина пізнавала природу, світ навколо себе, давала назви предметам і явищам, які її оточували. Вона відчувала холод, жару і давала їм назви. Людина винаходила використовувала речі та придумувала, як їх назвати: це молоток, тарілка, будинок… Давала вона назви і своїм почуттям. Так народилися слова любов, краса, доброта… Коли з’явилися різні професії, вони також отримали назви: мисливець, землемір… І страшні події найшли відображення в мові. Вони стали називатися: війна, голод, хвороби…
 Увесь світ людей, тварин, рослин, явищ природи, міста, ріки, гори, країни, події,якості, відчуття – все названо, все має своє ім’я.
2. Робота з підручником. Вправа 279
а)Розгляд малюнків і складання відповідей на запитання.
— Хто це? (Розгляд малюнків у 1 рядку). (Школяр, автоінспектор, кухар.)
   Що означають ці слова? (Назви людей.)
   Хто це? (Розгляд малюнків ) (Кінь, їжак, риба.)
   Що означають ці слова? (Назви тварин.)
— На яке питання відповідають назви людей і тварин? (Хто?)
б)Запис слів за зразком підручника.
в)Вправа 108
Розгляд малюнків.
— Що це? (Літак, ракета, трактор, портфель, косинець, календар.)
— На яке питання відповідають ці назви предметів? (Що?)
3. Проблемне питання
А чому одні слова відповідають на питання хто?, а інші на питання що?.
Який висновок ми можемо з цього зробити?
Висновок. Слова, які означають назви людей і тварин, відповідають на
питання хто ? Слова, які означають назви інших предметів, відповідають на
питання що?
г)Ознайомлення з правилом на с. 87.
VІІ.Фізкультхвилинка
Морозець, морозець ,             Морозець, морозець ,
почіпай нам щічки,                 плечемо  в долоні,
теплі чобітки у нас,                у дівчаток і хлоп’яток
 шубки , рукавички.               носики червоні
ґ) Вправа 281(усно)
 Словникова робота.
Портфель — спеціальна сумка для носіння паперів, книг.
Портфель — мій друг і помічник.
Я до портфеля дуже звик.
І він без мене ні на крок:
Зі мною йде він на урок.
Портфель для мене залюбки
І ручку носить, і книжки
 (В. Бойченко ).
д) Робота у зошитах
 Говоримо та пишемо правильно
Покласти у портфель. Йти з портфелем.
Доберіть слова – родичі до слова портфель
(Портфелик, портфельчик, портфелище )
Яка звукова модель відповідає слову портфель?
[П о р т ф е л’ ] ,[п о р т ф  и л ь],         [п о р т ф е л ь].
VІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
а). Тренувальні вправи.
Робота в  парах
  Дібрати слова, які означають назви предметів за групами.
Меблі:_____________________________________________________
Овочі:________________________________________________________
Фрукти:________________________________________________________
Посуд:______________________________________________________
Одяг:__________________________________________________________
Взуття:_________________________________________________________
Птахи:__________________________________________________________
Тварини:________________________________________________________
Дерева:_________________________________________________________
б). Вибірковий диктант
І варіант – записує слова, що відповідають на питання хто?
ІІ варіант – записує слова, що відповідають на питання що?
Моряк , море, тракторист , трактор, риба, рибак, ліс, лісник.
3. Робота із загадками.
Якщо слово – відгадка відповідає на питання хто?, то  піднімаємо вгору червоний кружечок.
Якщо слово – відгадка відповідає на питання що?, то  піднімаємо вгору синій кружечок.
- В теплій шубі він лежить,
Цілу зиму міцно спить,
А пробудиться від сну — Зустрічатиме весну. (Ведмідь)
-      Ростом він маленький, сірий, чепурненький,
справжній молодець. Хто він? ... (Горобець)
-      Що завжди правду каже? Який є, таким покаже,
І без слів про все розкаже. (Дзеркало)
-       По синьому морі золотий човник пливе. (Місяць)
-       Хто на собі свою хатинку носить?  (Черепаха)
-      Рук не має а всіх у постіль вкладає. ( Сон)
IX. Рефлексія
З’єднайте  правильно половинки речень і розкажіть , про що  ви сьогодні дізналися на уроці.
Назви людей і тварин відповідають на питання                   що?
Назви  інших предметів відповідають на питання                хто?  
X. Домашнє завдання

Вправа 282

Немає коментарів:

Дописати коментар