1клас
Навчання
грамоти
Урок
читання (післябукварний період)
Тема. Удосконалення навичок
читання тексту. Ознайомлення з біографією
та творчістю українського поета Т. Г. Шевченка.
Мета: ознайомити учнів з біографією та творчістю Т. Г. Шевченка; удосконалювати
навички читання зв’язних текстів, віршів;
працювати над виразністю
читання віршованих текстів;
розвивати пізнавальну активність школяра, усне
мовлення;
збагачувати словниковий
запас;
виховувати любов до рідної
природи, інтерес до творчості поета.
Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, «Кобзар» Т. Г.
Шевченка, малюнок ягідок калини з буквами, окремі видання творів для дітей,
дидактичний матеріал (картки із
завданням), буквар, тренажер з розвитку навичок читання) запис пісні «Тополя», картина із зображенням кобзаря.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Пролунав уже дзвінок.
Починаємо урок.
Починаємо урок.
Перевіряю наявність у дітей на партах необхідного
приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Вправи на розвиток довільної уваги
Вправи на розвиток довільної уваги
1.
— Завітала до нас незвичайна калина. На її ягідках - літери.
Т А Р А С
Ш Е В Ч Е Н К О Б Г Л И З Щ
— Назвіть їх.
— А тепер я буду швидко показувати літери, ви повинні уважно стежити за ними, щоб прочитати слова .
— Які слова ви прочитали?
— А тепер я буду швидко показувати літери, ви повинні уважно стежити за ними, щоб прочитати слова .
— Які слова ви прочитали?
2.Робота з тренажером
(ст..148 завд. 1)
_-Які слова у вас утворились?
— Хто такий Шевченко?
— Пригадайте як його звали?
— А що вам відомо про поета?
— Пригадайте як його звали?
— А що вам відомо про поета?
III. Повідомлення теми та завдань уроку
- Як ви думаєте, чому уже 2 рази у нас
утворились одні і тіж слова?
— Так, бо сьогодні на уроці ви поглибите свої знання про життєвий і творчий шлях Т. Г. Шевченка. Разом попрацюємо над інтонаційним читанням віршів поета і будемо вчитися сприймати красу рідної природи.
— Так, бо сьогодні на уроці ви поглибите свої знання про життєвий і творчий шлях Т. Г. Шевченка. Разом попрацюємо над інтонаційним читанням віршів поета і будемо вчитися сприймати красу рідної природи.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
— Діти, майже два сторіччя тому народився в селі Моринцях, що на Черкащині, хлопчик Тарас. (На дошці — портрет Т. Г. Шевченка.)
Рано померли його батьки, і на долю сироти випали тяжкі поневіряння.
Однак ніякі біди не зламали світлу душу Тараса.
Хлопчик рано навчився читати, усім серцем тягнувся до знань, до науки, до правди. Понад усе він любив рідне село, народну пісню, красу Батьківщини-України.
Саме з цієї любові народився наш найулюбленіший, найвеличніший поет — Тарас Шевченко.
Тарас Григорович Шевченко написав багато чудових творів, які увійшли до відомої в усьому світі книжки.
— Діти, майже два сторіччя тому народився в селі Моринцях, що на Черкащині, хлопчик Тарас. (На дошці — портрет Т. Г. Шевченка.)
Рано померли його батьки, і на долю сироти випали тяжкі поневіряння.
Однак ніякі біди не зламали світлу душу Тараса.
Хлопчик рано навчився читати, усім серцем тягнувся до знань, до науки, до правди. Понад усе він любив рідне село, народну пісню, красу Батьківщини-України.
Саме з цієї любові народився наш найулюбленіший, найвеличніший поет — Тарас Шевченко.
Тарас Григорович Шевченко написав багато чудових творів, які увійшли до відомої в усьому світі книжки.
2. Гра «Лабіринт» (тренажер , ст.. 148, завд 2)
- Як звати дівчинку про яку ви читали?
- Що вона робила?
- Як ви думаєте, що таке «Кобзар»? Так як називається книга Т. Г. Шевченка? (показ «Кобзаря»)
2. Добирання слів – родичів ( робота в парах на карточках)
2. Добирання слів – родичів ( робота в парах на карточках)
— Яке з поданих слів є родичем до слова кобзар?
коза коса кобра кобза
коза коса кобра кобза
3. Словникова робота «Словничок-сундучок»
Кобза — струнний щипковий музичний інструмент.
Кобзар – книга Т. Г.
Шевченка.
Кобзар – це мандрівний музикант-співак. Часто вони були сліпі, і їх водили по білому світу хлопці-поводирі. Тихою ходою мандрував кобзар від міста до міста, від села до села, прислухався, як живуть прості люди, і оспівував їхні жалі й радість у своїх думах-піснях
Кобзар – це мандрівний музикант-співак. Часто вони були сліпі, і їх водили по білому світу хлопці-поводирі. Тихою ходою мандрував кобзар від міста до міста, від села до села, прислухався, як живуть прості люди, і оспівував їхні жалі й радість у своїх думах-піснях
4. Продовження розповіді вчителя
— Коли Тарас був малий, він любив слухати пісні про народ, його життя. Ці пісні співали дідусі і грали на кобзі. їх називали кобзарями. А Шевченко писав вірші про народ, і тому назвав свою книгу «Кобзар».
— Коли Тарас був малий, він любив слухати пісні про народ, його життя. Ці пісні співали дідусі і грали на кобзі. їх називали кобзарями. А Шевченко писав вірші про народ, і тому назвав свою книгу «Кобзар».
Вітер віє-повіває,
по полю гуляє.
На могилі кобзар сидить
та на кобзі грає.
по полю гуляє.
На могилі кобзар сидить
та на кобзі грає.
5. Робота над картиною
Фізкультхвилинка
(музична) під
пісню «Тополя»
V. Робота за Букварем
1. Бесіда за портретом т. Г. Шевченка
— Кого ви бачите на
малюнку? Який у нього погляд?
—Чому ви так вважаєте?
—Чому ви так вважаєте?
2.
Робота над текстом
а) Читання тексту вчителем.
— Де народився Тарас?
а) Читання тексту вчителем.
— Де народився Тарас?
б) Читання тексту учнями.
(ланцюжком)
в) Відтворення змісту прочитаного.
— Що оспівував поет у своїх віршах?
в) Відтворення змісту прочитаного.
— Що оспівував поет у своїх віршах?
3. Розвиток читацьких навичок
а) Гра «Відшукай речення за початком».
Починаю читати речення зупиняюся, учні знаходять і дочитують його.
б) Гра «Відшукай».
Називаю слово, а учні знаходять і зачитують з ним речення.
а) Гра «Відшукай речення за початком».
Починаю читати речення зупиняюся, учні знаходять і дочитують його.
б) Гра «Відшукай».
Називаю слово, а учні знаходять і зачитують з ним речення.
4 Опрацювання вірша «Тополя»
а) Читання вірша вчителем.
— Що змальовує автор у вірші?
б) Словникова робота.
а) Читання вірша вчителем.
— Що змальовує автор у вірші?
б) Словникова робота.
— Значення якого слова вам
незрозуміле?
в) Самостійне читання вірша учнями.
г) Відтворення змісту прочитаного.
- Про яке дерево йдеться у вірші?
в) Самостійне читання вірша учнями.
г) Відтворення змісту прочитаного.
- Про яке дерево йдеться у вірші?
- Де воно росте?
– З чим порівнюється поле?
ґ) Гра «Знайди помилку».
Читаю вірш, припускаюсь помилок, учні уважно слухають і виправляють.
д) Виразне читання вірша учнями
Читаю вірш, припускаюсь помилок, учні уважно слухають і виправляють.
д) Виразне читання вірша учнями
5.
Перегляд виставки книжок з творами Т. Г. Шевченка
VI. Підсумок уроку
— Про кого говорили на уроці?
— Що нового ви про нього дізналися?
— Як називається збірка творів Т. Г. Шевченка?
— Про кого говорили на уроці?
— Що нового ви про нього дізналися?
— Як називається збірка творів Т. Г. Шевченка?
-На завершення нашого уроку
хочу прочитати вам вірш Шевченка « І
досі сниться: під горою» У ньому поет вилив увесь сум за рідною Україною . Хочу
, щоб і ви любили свій рідний край, красу природи так, як це робив Т. Г.
Шевченко
Немає коментарів:
Дописати коментар