Тема. БОЛГАРСЬКА
НАРОДНА КАЗКА «ВИНОГРАДАР І ЗМІЯ»
Мета: розширити знання дітей про болгарські
народні казки; удосконалювати читацькі навички
школярів; сприяти засвоєнню змісту казки; вчити переказувати текст за складеним
планом; розвивати увагу, пам'ять, спостережливість; виховувати потребу дітей у
здійсненні добрих вчинків, у вияві милосердя, толерантних стосунків одне з
одним.
Обладнання: малюнки героїв казки,
прислів’я написані на плакаті, грона – картки , презентація, проектор.
Тип уроку: засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
1. Вправа «Спіймай мій
настрій»
Діти працюють в парі. Називаю
дії, які потрібно виконати
дітям.
– Посміхніться, «зніміть»
посмішку зі свого обличчя та «киньте» своєму сусідові. «Спіймайте»
посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя. Слайд 1
-
Прочитайте девіз
нашого уроку «Коли щось робиш – думай про
наслідки»
-
Який наслідок буде
мати наша посмішка?
2. Взаємоперевірка
правильності сидіння за партою.
3. Гра «Вибери личко».
Із трьох намальованих личок, які
виражають радість, розгубленість і непорозуміння, діти вибирають те личко, яке
найбільше сподобалось. Слайд 2
- Я бажаю вам бути вам бути старанними, уважними
усміхненими на сьогоднішньому уроці.
ІІ. Мовна розминка
1.Розвиток дихання.
Вправа «Задми свічку».
Вправа «Понюхай квіточку».
Вправа «Подуйте на гарячий чай».
Вправа «Здуйте кульбабку, що на долоньці»
-- Діти, сьогодні до нас на урок завітала зміючка . Я думаю , що ви не
злякаєтеся гості, а будете гарно виконувати її завдання.
2. Робота над скоромовкою. Слайд 3
Стигле гроно винограду Ганна принесла із саду
3. Гра «Слово
із слова». Слайд4
Із букв слова
утворити нові слова.
Виноград – вино, град,
дар, ноги,радо,вона…
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
У цьому світі є одна людська чеснота, перед якою
належить схилятися, це ….
Що це може бути, вам допоможе
здогадатися казка про дівчинку, яку звали Любов.
Розповідь вчителем казки. Слайд5
«Жила-була на землі дівчина, яку звали Любов. Не весело було їй жити на
світі без подружки. Ось і звернулася вона до сивого, старого чоловіка, який
прожив уже більше ста років:
- Допоможіть мені, дідусю, вибрати подружку, щоб я могла дружити з нею все життя.
- Допоможіть мені, дідусю, вибрати подружку, щоб я могла дружити з нею все життя.
Подумав чарівник і сказав:
- Приходь до мене завтра вранці, коли заспівають перші пташки і роса ще не
зійде.
Уранці, коли яскраво сонечко освітило землю, прийшла Любов на призначене
місце і побачила: стоять п’ять прекрасних
дівчат.
- Ось вибирай, - сказав чарівник.
– Одну звати Радість, другу – Вдача, третю –
Краса, четверту – Журба, п’яту –
Доброта.
- Усі вони прекрасні, - сказала Любов.
- Не знаю, кого вибрати…
- Твоя правда, - відповів
чарівник, - всі хороші, і ти в житті ще зустрінешся з ними, а можливо, і
дружитимеш, але вибери тільки одну з них. Вона і буде тобі подругою на все
життя.
Підійшла Любов до дівчат ближче і
подивилася в очі кожній. Вона задумалася, а потім підійшла до Доброти і
простягла їй руку…»
Проблемні питання:
- А кого вибрали б ви?
- Чому на вашу думку, Любов зупинила свій вибір саме на Доброті?
- А кого вибрали б ви?
- Чому на вашу думку, Любов зупинила свій вибір саме на Доброті?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
- Що ж означає
слова «добро» ви ще краще дізнаєтеся після того, як опрацюємо болгарську
народну казку.
1. Гра «Відгадай назву казки» Слайд 6
гра
я да р змі
Ви і но
3 8
4 5 7
1 6 2
2. Актуалізація опорних знань.
- Що таке казка?
- Які ви знаєте
казки?
- Які зараз ми
вивчаємо казки?
- Які казки і яких
народів ми вже вивчили?
- Сьогодні ми
будемо вивчати останню із цього розділу казку « Виноградар і змія»
1. Читає казку підготовлений учень разом із вчителем.
— Чи сподобалась вам казка?
2. Розчитування Слайд 7
Змія
кухоль
каміння
відтоді
щоранку
виноградар
майбутнього
розгніватися
відновитися
замахнувся
( читання слів з дошки , пояснення їх значень)
3. Гра « Виноград»
Змія приповзла нам принесла грона винограду для продовження нашого уроку.
Кому на парту поклала гроно , той
учень і читає. (читаємо і не зрозумілі слова підкреслюємо олівцем).
4. Пояснення незрозумілих слів.
5. Гра «Вчитель і учень»
— Назвіть
головних героїв казки.
— Де жила змія?
— Що надумав зробити виноградар для змії?
— Як він це зробив?
— Як змія віддячила виноградареві?
— Скільки часу дружили виноградар і змія?
— Кому виноградар розповів про змію? Чому він це зробив?
— Який злочин вчинив син? Про яку рису його характеру це свідчить?
— Як змія покарала сина господаря?
— Що запропонував господар змії після того, як минуло
багато часу?
6. Вибіркове читання.
— Чи погодилася на це змія? Прочитайте.
— Прочитайте речення, яке передає головну думку казки.
Чи може воно бути прислів'ям ?
7. Асоціативний кущ. Складання характеристики
героїв казки.
На дошці 2 картини:
батько та син , а також написані на
папері слова
Працелюбність, чесність, неслухняність, заздрість,
жорстокість, жадібність, совість, чуйність, співчуття, доброта.
Діти підходять до
дошки і приклеюють ці слова біля відповідних картинок)
8. Виявлення різниці у вимовлянні слів: «добро» і «зло».
– Вимовте слово «добро» і «зло».
– Чи відчуваєте
різницю у вимові цих слів? Слово «добро» ми вимовляємо з теплом, ніби співаємо,
а от «зло»- вимовляємо немов через зуби, ніби сичимо, як гусаки.
Проблемне
запитання:
- Чи може зла
людина стати доброю? Так , може . Господь сотворив людину по своєму образу.
Господь добрий, тому і людина має бути доброю.
9. Фізкультхвилинка
Грона винограду ми
зірвали , у корзину поклали, віднесли робити сік.
Танцюємо під
мелодію А Челінтано
10. Складання плану казки. Робота
в групах
Коли я готувалась до уроку, зміючка
помогла мені складати план. Але я була не дуже уважна і переплутала його зміст.
План казки
I. Дружба виноградаря і змії.
II. Злочин сина.
III. Дружбу
повернути неможливо.
11. Переказ казки за складеним планом.
12. Гра «Продовж
речення»
Я зачитую початок речення , а діти кінцівку.
Якось виноградар побачив
змію… і надумав зробити їй добро.
Виноград узяв кухоль із
золотим... і пішов собі.
Він розпух..
і ледве дійшов додому.
15. Робота над прислів'ям. Робота в парах
(Із
слів діти складають та записують прислів’я)
Добро не лихо - ходить тихо.
Добро не помре, а зло зникне.
Доброго шануй, а злого не шкодуй.
За добро добром платять.
16. Зачитування підібраних прислів’їв дітьми.
VІ. Підсумок уроку.
Виготовлення « грона доброти».
Людина прийшла в цей світ, щоб робити добро і добру
пам'ять залишити по собі. Підберіть слова для характеристики добра і запишіть
їх на гроні винограду.
(Радість, , делікатність, співчуття, совість,
чуйність, чесність, порядність, тактовність, турбота , тепло, дружба.)
Подаруйте ці
грона один одному та нашим гостям.
VІІ. Домашнє
завдання
Читати казку й переказувати її ; намалювати малюнок до
будь якої частини казки.
Немає коментарів:
Дописати коментар